Tražena znanost: Aristotel i problem metafizike (1)
Metafizički savjetnici, metafizički izlječitelji … metafizičko ovo – metafizičko ono. Na sve strane čujemo ovu riječ. Ali odakle ona potječe i što stvarno znači?
Odgovor na prvo pitanje je lako dati: riječ je o naslovu knjige. Aristotelova Metafizika je zbirka od 14 rasprava posvećenih “prvoj filozofiji”, metodičkom znanju o nadosjetilnom biću i/ili bićima.
Odgovor na drugo pitanje je daleko teže dati. Zbog toga ćemo mu posvetiti seriju audio feljtona.
Serija će se baviti jednim specifičnim aspektom “prve filozofije”, onim što Aristotel naziva “znanost o biću kao biću” (knjige gamma, epsilon i kappa njegove Metafizike), odnosno metodičkom spoznajom sveobuhvatne i nematerijalne zbilje.
U uvodnoj epizodi govorimo o porijeklu i naravi Aristotelovih spisa koje danas nazivamo zbirnim imenom Metafizika i stavljamo ih u povijesni kontekst; dajemo preliminarnu definiciju predmeta “prve filozofije”; objašnjavamo razliku između Aristotelovog i suvremenog shvaćanja metodičkog znanja ili znanosti, te nemogućnost da se metafiziku svede na sistem.
Branko Malić
Kali Tribune se financira isključivo potporom čitatelja. Ako vam se sviđa ono što nudimo, razmislite o financijskoj potpori.